9.Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama

Pazar, 2 Haziran 2013, 14:42 | Hesaplama | 0 Yorum
Yazar: enbilen
-Sponsor Reklamlar-

takdir teşekkür hesaplama1 300x206 9.Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama

9.Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama

9. sınıf takdir teşekkür hesaplama işlemi yapmak isteyen, 9. sınıf öğrencileri öncelikle e-okul veli bilgilendirme sistemine giriş yapmalıdır. Bu sisteme giriş yapmak için öğrencinin T.C. Kimlik numarası ve okul numarası yeterli olmaktadır. Ardından sistemde bulunan ve her ders için ayrı ayrı gösterilen dönem sonu ortalamaları alınmalı, o ders için haftalık ders saati sayısıyla 100 puanlık sistem üzerinden çarpılmalı. Tüm sonuçlar yine 100 puanlık sistem üzerinden toplanarak, bulunan toplam, haftalık ders saati sayısına bölünmelidir. Bu bölüm sonucu 85 puan üzeri çıkan 9. sınıf öğrencileri takdir belgesi almaya, 70 ile 85 arası çıkan öğrenciler ise teşekkür belgesi almaya hak kazanmaktadır. 9. sınıf takdir teşekkür hesaplama işlemi bu şekilde matematiksel işlemlerle yapılabileceği gibi, son dönemlerde büyük kolaylık sağlayan hesaplama robotlarıyla da yapılabilmektedir.

Takdir ve teşekkür belgeleri, ülkemizdeki eğitim sistemi içinde özellikle öğrenci ve veliler için büyük bir önem arz etmektedir. Bu belgeler bir başarı göstergesi olarak kabul edilmektedir. Takdir belgesi en üst düzey başarıyı ifade ederken, teşekkür belgesi bir alt başarı seviyesi olarak görülmektedir. Elbette hiçbir zaman kesinlikle yalnızca bu belgeler başarıyı tek başına göstermemektedir. Bu belgeleri alamayan öğrenciler başarısızdır denilemez. Ancak her dönem başlangıcında öğrenciler, dönem sonunda karneleriyle birlikte bu belgeleri almayı hedeflerler. Öğrencilerin heyecanı ve merakı dönem sonuna yaklaştıkça artmaktadır. Sınav ve projeler sonucunda aldıkları notlar ile öğrencilerin hangi belgeyi alacaklarını hesaplamaları mümkün olabilmektedir.

Eskiden 4. sınıftan itibaren verilen takdir ve teşekkür belgesi, günümüzde 5. sınıftan yani orta okuldan itibaren verilmektedir. Her sınıf için takdir teşekkür hesaplama işlemi birbirinden farklıdır. Zira takdir teşekkür hesaplamasında, dersten alınan notların 100 puanlık değerlendirme sistemi üzerinden ortalamaları o dersin haftalık ders saati sayısıyla çarpılmakta, sonuçta her dersin bu çarpımından bulunan sonuçlar toplanmakta ve nihayetinde haftalık toplam ders saati sayısına bölünmektedir. Tüm bu işlemler sonucunda 70 puan ve 85 puan arası ortalamaya sahip olanlar teşekkür belgesi, 85 puan ve üzeri ortalamaya sahip olanlar takdir belgesi almaya hak kazanmaktadır. 9. sınıf takdir teşekkür hesaplama işlemi, tamamen 9. sınıfa ait ders yoğunluğu ile belirlenmektedir.

-Sponsor Reklamlar-
Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yazın: